Rola jaką uszy pełnią u fenka nie jest do końca znana, ale jak na razie powstało parę teorii na ten temat. Poniżej jest parę z nich:
- Teoria I
- Fenki są tak na prawdę maszynami działającymi dla Stanów Zjednoczonych, posiadającymi sztuczną inteligencję, które zostały wysłane do szpiegowania w państwach arabskich. Uszy są oczywiście radarami.
- Teoria II
- W procesie ewolucji nastąpiły zmiany w
budowie fenka, ponieważ początkowo uszu używał do latania. Machał nimi
przez co unosił się do góry, lecz z czasem, gdy przestał już mieć
naturalnych wrogów, ta zdolność przestała mu być potrzebna i stał się
nielotem.
- Teoria III
- Fenek do uszu „łapie” deszczówkę i następnie przechowuje ją tam.
- Teoria IV
- Są zbędne, ale ludzie nimi się posłużają jako łuzy bilardowe, rękawicę baseballową, czy jako dołek golfowy.
- Teoria V
- Mają wielkie uszy, bo tak jak Pinokio, kłamały.
- Teoria VI
- Mają uszy, by dobrze słyszeć i chłodzić swoje ciało w gorący letni dzień, czyli codziennie.
ok może teraz inne zwierzę? może suseł?
Najpierw ze snu budzą się samce, a dopiero później samice. Jeszcze przed godami samce starają się utrzymywać kontakt z jak największą liczbą samic[8]. Jak wykazały badania przeprowadzone w okolicach Wiednia, 43% samców z danej kolonii zapłodniło 80% samic[23]. Ruja ma miejsce tylko jeden raz w roku[11]. Samce współzawodniczą wówczas w wyszukiwaniu partnerek[23]. Samice susła moręgowanego przyjmują jednak zaloty tylko jednego samca, co odróżnia je od innych gatunków rodzaju Spermophilus[24]. Zdobyta partnerka jest także pilnowana przez samca, by nie zbliżył się do niej rywal. Na widok przeciwnika samiec stroszy sierść i stoi w pozycji wyprostowanej z naprężonym ogonem, by swoją sylwetką przestraszyć zalotnika. Czasem jednak dochodzi bezpośredniej do walki[23]. Po zakończeniu okresu godowego (kwiecień–maj), który zwykle trwa około 20–25 dni[8], samce tracą zainteresowanie partnerkami – nie biorą udziału w wychowywaniu młodych. Tylko wyjątkowo samce, którym nie udało się zdobyć i zapłodnić zbyt wielu partnerek, pomagają w pogłębianiu nory i przygotowywaniu miejsca do porodu[9]. W norze przygotowanej dla młodych samiec nigdy nie nocuje[18].
Ciąża trwa 25–26 dni[11], choć niektórzy zoolodzy podają okres 28 dni[5]. Samica rodzi od 3–8 młodych[11] lub 6–8 młodych[5], tylko 1 raz w roku. Liczba embrionów może być bardzo zmienna w poszczególnych sezonach i w różnych rejonach geograficznych. Badania przeprowadzone na Opolszczyźnie wykazały, że w miocie rodzą się średnio 3 młode[8]. Są nagie i ślepe[8][23]. Okres karmienia młodych przez samicę trwa do 6 tygodni. Młode susły opuszczają rodzinną norę zwykle koło połowy czerwca[8][11]. Wówczas masa ciała młodych obu płci jest podobna, ale jesienią samce są już wyraźnie większe od samic[21]. Dojrzałość płciową susły osiągają dopiero na wiosnę następnego roku[8][11].
Suseł moręgowany żyje do 5 lat[8][5]. Susły porozumiewają się ze sobą za pomocą mruczących i wibrujących dźwięków[8]. Wydają dwa różne typy dźwięków ostrzegawczych: jeden o niemodulowanej częstotliwości i drugi – modulowany[25]. Suseł, który zauważy niebezpieczeństwo, wydaje niemodulowany gwizd ostrzegawczy, który budzi czujność innych członków stada. Zwykle susły stają wówczas w pozycji wyprostowanej. Dźwięk modulowany jest sygnałem do ucieczki i schronienia się w norze[11][26]. ok było znacznie więcej ale nie chce dawać aż tak durzo więc paaaaa :3
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz